Nordijska mitologija -Neil Gaiman

IMG_20180824_142431_617

 

… Jako mnogo toga smo izgubili.

Postoji cijeli niz nordijskih božica. Znamo im imena i dio njihovih obilježja i moći, ali pripovjesti, mitovi i obredi posvećeni njima nisu se očuvali do našeg vremena. Volio bih da mogu prepričati pripovjesti o Eir, jer ona je bila liječnica bogova, o Lofn, tješiteljici, koja je bila nordijska božica brakova, ili o Sjofn, božici ljubavi. Da i ne spominjem Vor, božicu mudrosti. Mogu zamisliti priče, ali ne mogu prenijeti njihove pripovijesti. Izgubljene su, ili pokopane, ili pak zaboravljene.

Neil Gaiman, Nordijska mitologija-Uvod

Neil Gaiman. Još jedno ime na listi mojih najdražih autora. A Nordijska mitologija u prijevodu Vladimira Cvetkovića Severa je napokon u mojim rukama. Doduše, ne u izdanju koje sam nažalost propustila, onom luksuznom, tvrdom uvezu, ali ipak.

Prva Mitopejina knjiga koju sam pročitala je Medvjed i Slavuj by Elizabeth Arden. Poznajem rad g. Cvetkovića Severa već dugo, imam i sama hrpu knjiga doma, ali me ovo jednostavno oborilo s nogu i  htjela sam i Nordijsku mitologiju čitati na hrvatskom. Zato sam duuugo odolijevala da ne kupim englesku verziju čim sam je spazila na policama knjižara 😉

Isplatilo se.

Naravno, isplatilo se u prvom redu i zbog g. Gaimana. On je odlučio – umjesto da napiše još jednu priču u kojoj bi glavne uloge imali bogovi i ostala stvorenja nordijske mitologije, ali u nekoj drugoj, izmišljenoj priči – prikupiti sve preostale mitove, ostatke mitova, priče i ostatke priča i zapisati ih, kronološki, od stvaranja Svijeta i nastanka bogova, pa do Ragnaroka. Rezultat je prava mala zbirka nordijskih mitova. Neki imaju smisla, neki ne, od nekih je ostala tek stranica, od nekih samo rečenica. Ipak, čak i takvi, poredani prema vremenskom slijedu tvore okvir prema kojem možemo zaviriti u mentalni sklop onog vremena, možda i naučiti ponešto iz ostataka davnih nordijskih priča.

Čekaju nas pripovijesti o Niflheimu, Muspellu i Ginnungapap između njih, nastanku i postanku divova i bogova, svjetova i ljudi. O Thoru i Odinu, Lokiju, Njordu, Freyu i Freyi…Idunninim jabukama, Lokijevoj djeci, Ragnaroku i nakon njega.  O Thorovom čekiću, Odinovom koplju i Freyevom brodu. O guji, vuku i napola mrtvoj djevojčici. Patuljcima. O 9 svjetova.

nordijska

I sve su čarobne. Smiješne i tragične, pretjerane i ozbiljne i divne i magične. Ali, ja sam zaljubljenik u mitove i legende i meni je uvijek čarobno. Pa jedva čekam pročitati Circe i Mythos koje je već recenzirala Bibliovca ( žena zbog koje sam na rubu bankrota btw i moj omiljeni recenzent knjiga 🙂 ❤ ).

Ali posebno volim Nordijsku mitologiju. Ovo mi je zapravo bilo pravo osvježenje, čitati davne predaje u njihovom sirovom, izvornom obliku i pokušati pohvatati konce u njihovoj genealogiji, rodbinskim vezama, tko i zašto je tvorac čega i zbog čega. I priznajem da je ponekad bilo prilično konfuzno, ali gle – koja mitologija nije. Ima tu raznih čudnih odnosa i suludih prohtjeva. Loki naravno ima prste u svemu. Ima ludih scena, krvavih scena, ljutih, borbenih, pomaknutih i nježnih scena. I onih koje nemaju apsolutno nikakvog smisla, ali sve su obavezno štivo za pročitati.

Ja ovo volim ❤ Stvarno, najstvarnije mi se jako sviđa.

Nemam više puno za dodati, osim da pročitate knjigu. Ako volite priče 🙂

Kisi.

🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸

O Neil Gaiman

Goodreads ocjena: Nordijska mitologija

Ostale recenzije: Bibliovca

Gdje kupiti: Mitopeja

Izdavač: Mitopeja

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s